Centrum Zdrowia MEDFEMINA

Przychodnia ginekologiczno-położnicza

Jak się przygotować do cytologii?
Blog

Jak się przygotować do cytologii?

Cytologia jest badaniem wyjątkowym, a mówienie o tym, że uratowała już niejedno kobiece życie, nie jest wcale wyrazem skłonności do przesady. Co do tego, że należy się jej poddawać, nie ma żadnej wątpliwości. Pytania rodzą jedynie kwestie związane z optymalnym terminem badania oraz przygotowaniem się do niego.

Przyjmuje się, że badanie cytologiczne nie powinno być wykonywane w czasie menstruacji oraz tuż po jej zakończeniu albo tuż przed rozpoczęciem. Nie będzie to stanowiło zagrożenia dla kobiety, może jednak przyczynić się do tego, że wyniki nie będą miarodajne. Dzień przed badaniem dobrze jest też zrezygnować ze współżycia oraz ze stosowania środków zabijających plemniki. Przed badaniem najlepiej zrelaksować się. Pomaga głęboki oddech i próba odwrócenia uwagi od badania. Oczywiście, jego wykonanie jest możliwe nawet, gdy pacjentka umiera ze strachu, napięcie mięśni macicy, do jakiego dochodzi podczas stresu sprawia jednak, że komfort jest wówczas mniejszy. Samo badanie trwa zaledwie kilkanaście sekund, a jego wyniki mogą być dostępne już po kilku dniach.

Cytologia we Wrocławiu

Placówka Medfemina we Wrocławiu zaprasza na badanie cytologiczne. Oferujemy profesjonalne usługi. Sprawdźcie ofertę – cytologia we Wrocławiu.