Centrum Zdrowia MEDFEMINA

Przychodnia ginekologiczno-położnicza

Jak przeprowadza się badanie cytologii?
Blog

Jak przeprowadza się badanie cytologii?

Większość kobiet powinno zacząć wizyty u lekarza ginekologa najpóźniej w wieku 21 lat. W przypadki gdy wcześniej rozpoczniemy życie seksualne lub pojawią się częste infekcje i zakażenia powinniśmy wcześniej wybrać się do ginekologa na badanie kontrolne.

Cytologia to inaczej wymaz z szyjki macicy. Jest badaniem profilaktycznym, które pozwala na wczesne zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Badanie przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym, może być niekomfortowe, ale zazwyczaj jest bezbolesne.

Cytologię powinna wykonać każda kobieta będąca w ciąży, ale również przesiewowo każda kobieta, która ukończyła 25 lat. Lekarz ginekolog lub położna umieszcza wziernik w pochwie, po czym pobierana jest mała próbka komórek z szyjki macicy przy pomocy specjalnej szczoteczki. Rozmaz jest nakładany na szkiełko cytologiczne i przekazany do dalszej oceny mikroskopowej. Badanie cytologiczne nie jest wykonywane w trakcie miesiączki. Aby wyniki takiego badania były wiarygodne, rozmaz powinno się pobrać do 4 dni od ostatniego dnia miesiączki.

Zapraszamy na badania cytologiczne

Centrum Zdrowia Medfemina we Wrocławiu stawia przede wszystkim na jakość świadczonych usług. Odwiedzając placówkę Medfemina, każda pacjentka może mieć pewność, że trafiła do wysokiej klasy specjalistów.