Centrum Zdrowia MEDFEMINA

Przychodnia ginekologiczno-położnicza

Jak ważne jest regularne USG piersi?
Blog

Jak ważne jest regularne USG piersi?

Rak piersi jest częstym nowotworem wśród kobiet. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium ma szansę na całkowite wyleczenie, zwykle bez konieczności przeprowadzania mastektomii. Badanie USG zalecane jest każdej kobiecie po skończonym 25 roku życia.

Jeżeli kobieta ukończyła 25 lat, badanie USG powinna robić regularnie przynajmniej raz do roku. Jest to podstawowe badanie profilaktyczne w diagnostyce raka piersi. Jest bezbolesne i pozwala wykryć guzki w piersiach, we wczesnym etapie rozwoju. Jakie są wskazania i jak przebiega badanie ultrasonograficzne piersi?

USG piersi jest to badanie nieinwazyjne całkowicie bezpieczne wykonywane za pomocą ultradźwięków. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, a wykonać je najlepiej między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Badanie jest nieszkodliwe dla zdrowia i nie ma przeciwwskazań do jego wykonania również w ciąży.

Jakie są wskazania do wykonania USG piersi?

Wskazaniem do przeprowadzenia USG piersi są bóle w piersi, zmiany w piersiach wyczuwalne przez dotyk, stosowanie zastępczej terapii hormonalnej czy wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej.

Jak przebiega badanie USG piersi

Lekarz smaruje piersi żelem, po czym przesuwa po każdej z nich głowicą USG od góry do dołu oraz na boki. Sprawdza również doły pachowe, by zweryfikować, czy węzły chłonne nie są powiększone. Badanie to pozwala na wykrycie zmian wielkości już od 5 mm i odróżnić guz nowotworowy od torbieli.
Oferta Centrum Zdrowia Medfemian we Wrocławiu

Centrum Zdrowia Medfemina zapewnia wszystkim pacjentom dostęp do nowoczesnych usług medycznych pod opieką profesjonalnych i doświadczonych lekarzy. Medfemina posiada najnowszej generacji sprzęt, dzięki któremu lekarze mogą postawić dokładną diagnozę i wdrożyć prawidłowe leczenie. Sprawdź ofertę na medfemina.pl