Centrum Zdrowia MEDFEMINA

Przychodnia ginekologiczno-położnicza

Rak szyjki macicy w Polsce i na świecie
Blog

Rak szyjki macicy w Polsce i na świecie

Rak szyjki macicy zaliczany jest do nowotworów złośliwych. Zwykle rozwija się przy tym z nabłonka pokrywającego tak samą szyjkę macicy, jak i jej kanał. Szacuje się, że co roku wykrywa się nawet pół miliona nowych przypadków na świecie. Co więcej, ciągle ponad połowa chorych umiera. Systematycznie spada jednak śmiertelność kobiet będących mieszkankami krajów wysoko rozwiniętych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wprowadzono tam powszechne i prowadzone w sposób ciągły programy profilaktyczne, które pozwalają na wykrywanie tej choroby we wczesnej fazie, a więc wtedy, gdy można ją skutecznie leczyć.

W Polsce rak szyjki macicy pojawia się co roku u około 2500 Polek. Niestety, choć w profilaktyce tego nowotworu pomaga bardzo proste do przeprowadzenia i zinterpretowania badanie cytologiczne, ciągle ponad połowa zdiagnozowanych kobiet umiera. Dzieje się tak dlatego, że pomoc nadeszła zbyt późno. W przypadku tego konkretnego nowotworu utyskiwanie na stan służby zdrowia jest znacznie mniej uzasadnione niż narzekanie na niefrasobliwość samych kobiet.

Placówka Medfemina oferuje leczenie na najwyższym poziomie oraz opiekę specjalistów. Sprawdź szczegóły – rak szyjki macicy Wrocław.