Centrum Zdrowia MEDFEMINA

Przychodnia ginekologiczno-położnicza

czego się spodziewać po usunięciu macicy?
Blog

Czego się spodziewać po usunięciu macicy?

Usuwanie macicy to poważny zabieg chirurgiczny, którego w Polsce nie można przeprowadzić na życzenie pacjentki, jeśli nie ma do niego żadnych innych wskazań. Z czego wynika tak duża ostrożność lekarzy? Aby ją zrozumieć, warto zadać sobie pytanie o to, jakie mogą być konsekwencje zabiegu.

Co do zasady, możemy dzielić je na dwie grupy. Pacjentki muszą liczyć się z tym, że zmiany anatomiczne w miednicy mniejszej okażą się sporym wyzwaniem dla organizmu jako całości. Dobrze jest też mieć na uwadze to, że konsekwencje zabiegu mogą odnosić się również do tak zwanej sfery emocjonalnej. Jednym z częściej spotykanych skutków ubocznych zabiegu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pacjentki skarżą się jednak również na mniejszą satysfakcję z życia erotycznego związaną choćby ze spadkiem libido. Nie można zapominać także o tym, że usunięcie macicy i jajników u kobiet przed menopauzą, automatycznie uruchomi ten proces. Jego gwałtowność może być nieprzyjemna, już po zabiegu warto więc regularnie odwiedzać lekarza sygnalizując mu wszystkie niedogodności.

Szpital Medfemina

Specjalistyczną opiekę i dostęp do nowoczesnych usług medycznych gwarantuje szpital Medfemina. Jeśli chcecie poznać całą ofertę sprawdźcie – szpital.medfemina.pl.  Specjalizują się w zabiegach ginekologicznych – takich jak: usuwanie macicy,  endometriozy, mięśniaków i torbieli.