Centrum Zdrowia MEDFEMINA

Przychodnia ginekologiczno-położnicza

Czy endometriozę można całkowicie wyleczyć?
Blog

Czy endometriozę można całkowicie wyleczyć?

Endometrioza jest jednym z tych schorzeń, które są przewlekłe, a do tego potrafią budzić niepokój, bo mają charakter nawrotowy. Ryzyko tego, że jego objawy będą powracać istnieje zatem zawsze.

Jeśli dążymy przede wszystkim do tak zwanego wyciszenia objawów, skuteczne mogą okazać się zarówno metody farmakologiczne, jak i te, które określa się mianem zachowawczych. Żadna z nich nie jest w stanie jednak zagwarantować wyleczenia choroby. Nie oznacza to jednak, że endometrioza jest schorzeniem, o którym nie da się zapomnieć. Jeśli zależy nam na jej wyleczeniu, warto zainteresować się przede wszystkim leczeniem chirurgicznym.

W przypadku zdecydowanej większości pacjentek już pierwszy zabieg gwarantuje znaczącą poprawę stanu zdrowia. Może okazać się, że uporanie się z problemem endometriozy będzie procesem bardziej złożonym. Nawet w takim wypadku jednak seria zabiegów z pewnością okaże się wystarczająca. Dziś nad opcją tą warto zastanowić się z jeszcze jednego poziomu, nowoczesne metody sprawiają, że jest ona znacznie mniej niebezpieczna niż w ostatnich latach.

Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się z naszą ofertą na szpital.medfemina.pl.