Centrum Zdrowia MEDFEMINA

Przychodnia ginekologiczno-położnicza

Sonomammografia
Blog

Sonomammografia

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród kobiet. Stąd też tak bardzo ważna jest świadomość tego, jakie objawy mogą świadczyć o chorobie oraz jakimi metodami można je zbadać. Jedną z bardzo powszechnych sposobów wykrywania zmian w piersiach – obok mammografii – jest USG, czyli badanie ultrasonograficzne.
Badanie USG Piersi jest metodą obrazową, w opisie, którego zawsze powinna znaleźć się informacja o budowie piersi oraz ocena zmian w kategorii BIRADS. Badanie USG Piersi jest traktowane zarówno jako badanie podstawowe, jak i uzupełnienie mammografii. Biorąc pod uwagę pierwszą z wymienionych tu opcji (badanie podstawowe), tego typu metoda sprawdza się zwłaszcza u kobiet młodych cechujących się piersiami o budowie gruczołowej. Z wiekiem w organizmie wzrasta poziom tkanki tłuszczowej, co zwiększa znacznie czułość mammografii, dlatego takie badanie zazwyczaj zaleca się kobietą dopiero po 35-40 roku życia.

Grupa podwyższonego ryzyka – kiedy wykonać badanie USG Piersi?

Jeżeli kobieta znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór, czego jedną z przyczyn jest wystąpienie choroby w bliskiej rodzinie pacjentki, USG piersi staje się istotnym badaniem kontrolnym stanu piersi. Wykonuje się je wtedy co 12 miesięcy, na przemian z mammografią (6 miesięcy po niej).

Oferta Centrum Zdrowia Medfemina

Centrum Zdrowia Medfemina zapewnia wszystkim pacjentom dostęp do nowoczesnych usług medycznych pod opieką profesjonalnych i doświadczonych lekarzy. Medfemina posiada najnowszej generacji sprzęt, dzięki któremu lekarze mogą postawić dokładną diagnozę i wdrożyć prawidłowe leczenie. Sprawdź naszą ofertę – USG piersi Wrocław.